Data publikacji: 03-12-2024 | Treść jest aktualna na dzień: 01-01-2025

Czy mogę renegocjować spłatę pożyczki?

Czy wiesz, czym właściwie jest pożyczka i co ją odróżnia od kredytu? Jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc skutecznie ubiegać się o pożyczkę? Dowiedz się, jakie są najczęstsze warunki udzielenia pożyczki.  
Klienci podczas konsultacji w sprawie renegocjacji warunków spłaty pożyczki z doradcą finansowym. Blog.

Czy mogę renegocjować spłatę pożyczki?

Czy wiesz, czym właściwie jest pożyczka i co ją odróżnia od kredytu? Jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc skutecznie ubiegać się o pożyczkę? Dowiedz się, jakie są najczęstsze warunki udzielenia pożyczki.

Klienci podczas konsultacji w sprawie renegocjacji warunków spłaty pożyczki z doradcą finansowym. Blog.

 

Pożyczka i kredyt – czym się różnią?

Zanim przejdziemy do szczegółowych kryteriów związanych z udzieleniem pożyczki, w pierwszej kolejności warto krótko przypomnieć, czym różni się pożyczka od kredytu – oba terminy często używane są zamiennie, choć w rzeczywistości nie odnoszą się przecież do tego samego. Przede wszystkim kredyt udzielany jest na podstawie Prawa bankowego, natomiast pożyczka udzielana jest na podstawie Kodeksu cywilnego. Poprzez kredyt bank przekazuje kredytobiorcy określoną kwotę pieniężną na dany cel i na dany czas, a kredytobiorca musi zwrócić dane środki wraz z odsetkami w terminach wyznaczonych w umowie. Pożyczka natomiast przenosi na własność określone środki pieniężne lub rzeczy oznaczone co do gatunku, a pożyczkobiorca jest zobowiązany do zwrotu tej samej ilości pieniędzy lub ilości rzeczy co do tego samego gatunku i jakości. Przynajmniej w teorii zatem pożyczka nie musi się wiązać z żadnymi dodatkowymi kosztami. Ponadto, o ile w przypadku kredytu czas spłaty zwykle jest długotrwały i podzielony na miesięczne raty, to przy pożyczce może wyglądać on podobnie, lub też zawierać się w formie jednorazowej spłaty pożyczki. Co ciekawe, Kodeks cywilny nie zobowiązuje stron do podpisania umowy przy pożyczce, jeśli jej wartość nie przekracza 1000 zł.

 

Jakie są kryteria uzyskania pożyczki?

Z uwagi na to, że do pożyczek odnoszą się inne regulacje prawne aniżeli do kredytów, te drugie mogą być udzielane wyłącznie przez banki, natomiast pierwsze również przez inne instytucje finansowe czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Z tego również bezpośrednio i pośrednio wynika to, że zasadniczo znacznie łatwiej uzyskać pożyczkę niż kredyt. Dzieje się tak dlatego, że kryteria udzielenia pożyczki nie są tak ściśle obwarowane regulacjami prawnymi. Dlatego też podmioty udzielające pożyczek mogą samodzielnie ustalać własne kryteria, a z uwagi na konkurencję, często nie są one tak rygorystyczne, jak ma to miejsce w przypadku kredytów. Nie znaczy to oczywiście, że pożyczkę gotówkową może zaciągnąć absolutnie każdy.

Podstawowym wymogiem do zaciągnięcia pożyczki jest pełnoletność oraz pełna zdolność do czynności prawnych. Niezbędne jest również posiadanie dowodu osobistego oraz numeru PESEL. Wszystko to dotyczy oczywiście osób prywatnych. Dość ciekawym zagadnieniem w tym miejscu jest zdolność kredytowa. Banki prawie zawsze (szczególnie w przypadku większych kredytów) w jakiś sposób weryfikują zdolność kredytową, na przykład poprzez dostarczenie odpowiednich dokumentów z miejsca zatrudnienia lub historię prowadzenia rachunku osobistego. Przy ubieganiu się o pożyczkę nie jest to natomiast warunkiem koniecznym. Pożyczkodawca może skontrolować zdolność kredytową i robi to, lecz nie w każdym przypadku. Oczywiście sprawdzenie zdolności kredytowej dla instytucji udzielającej pożyczki jest o tyle istotne, że pozwala oszacować, jak wysoką pożyczkę jest w stanie spłacić pożyczkobiorca.

Warto też dodać, że spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i inne instytucje udzielające pożyczek mogą sobie pozwolić na dość dużą elastyczność przy ustaleniu poszczególnych kryteriów udzielania pożyczki i ich późniejszej weryfikacji. Wynika to właśnie z dość luźnych obostrzeń prawnych. Oczywiście taka sytuacja jest bardzo korzystna przede wszystkim dla osób zainteresowanych zaciągnięciem pożyczki. Nierzadko bowiem może zdarzyć się tak, że w danym przypadku nie będzie możliwe zaciągnięcie kredytu – a uzyskanie pożyczki jak najbardziej tak. Inną sytuacją jest również to, kiedy niemożliwość zaciągnięcia kredytów w wybranej kwocie, a przy staraniu się o pożyczki osiągnięcie tej kwoty będzie już możliwe.

Na przychylniejsze spojrzenie niż w banku mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się pożyczkę. Tu lista warunków koniecznych do spełnienia również jest krótsza i zwykle ogranicza się do konieczności prowadzenia działalności indywidualnie lub w formie spółki cywilnej, określonego stażu prowadzenia działalności, który uzależniony jest od wnioskowanej kwoty pożyczki i posiadania rachunku firmowego w danej instytucji.

 

Czy warunki uzyskania pożyczki zawsze są takie same?

Nie – nie chodzi tu nawet o to, że propozycje pożyczki mogą zmieniać się w czasie zależnie od np. aktualnie panującej sytuacji gospodarczej. Po prostu w niektórych podmiotach, jak np. Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej SKOK Stefczyka, warunki uzyskania pożyczki są uniwersalne i mogą się nieco różnić zależnie od wybranego produktu czy indywidualnej sytuacji. Dlatego w przypadku każdego pytania lub wątpliwości warto skontaktować się z konsultantem, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

To właśnie elastyczne podejście jest jednym z powodów, dlaczego niektórzy wybierają pożyczkę zamiast kredytu. O ile zatem instytucja finansowa faktycznie stawia przyszłym pożyczkobiorcom konkretne wymagania, to jednak każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Jeśli potrzebujesz funduszy na dowolny cel, koniecznie rozważ zaciągnięcie pożyczki. To rozwiązanie jest nie tylko bardzo proste i wiąże się z mniejszą ilością formalności niż kredyt, ale często pozwala też na szybsze uzyskanie środków finansowych.

 

Renegocjacja zadłużenia - pomagamy w spłacie, dbając o Twoje bezpieczeństwo. Sprawdź nasze warunki!

Jeżeli Twoje zobowiązania finansowe Cię przerastają lub obawiasz się, że może się tak stać – pora rozwiązać ten problem. Z nami to możliwe! Nie zwlekaj i pozwól sobie pomóc. Im szybciej nasi specjaliści przeanalizują Twoją sytuację, tym mniejsze ryzyko, że sprawa całkowicie wymknie się spod kontroli.
Rozumiemy, że w życiu zdarzają się sytuacje, kiedy trudno jest podołać wszystkim wydatkom. Chęć pozbycia się jednych długów czasem sprawia, że pojawiają się kolejne.

Jeśli masz problemy ze spłatą pożyczki, możesz złożyć wniosek o zmianę dotychczasowych warunków spłaty obowiązującej umowy, czyli jej renegocjację lub restrukturyzację.

 
 

renegocjacja spłaty pożyczki - dwie ścieżki wyboru

 
 

images_renegocjacja-splaty-pozyczki-sciezki-wyboru_mobile

 
 

Na czym polega renegocjacja umowy?

Renegocjacja umowy pożyczkowej polega na ponownym ustaleniu przez strony zasad spłaty zobowiązania. Jej głównym założeniem jest zmiana pierwotnych ustaleń w celu umożliwienia pożyczkobiorcy terminowej spłaty pożyczki. Z takiej możliwości warto skorzystać, jeśli raty pożyczki są potężnym obciążeniem dla Twojego budżetu, a ich terminowa spłata stanowi ogromne wyzwanie i odbywa się kosztem innych zobowiązań.

Jakie umowy można renegocjować?

Kasa Stefczyka umożliwia renegocjację umowy pożyczki, której spłata zaczyna przerastać Twoje możliwości finansowe, jednak nadal nie jest przeterminowana.
Wniosek o renegocjację umowy złożysz szybko i wygodnie w oddziale Kasy Stefczyka.

Na czym polega restrukturyzacja zadłużenia?

Restrukturyzacja pożyczki to zmiana pierwotnych warunków spłaty zawartych w umowie pożyczkowej. Głównym celem restrukturyzacji jest wsparcie pożyczkobiorcy w odzyskaniu finansowej płynności, a co za tym idzie – w powrocie do terminowego płacenia rat. Obowiązek umożliwiania pożyczkobiorcom restrukturyzacji zadłużenia nakłada na instytucje finansowe prawo.

Jakie umowy można restrukturyzować?

Kasa Stefczyka umożliwia restrukturyzację pożyczki wypowiedzianej (na etapie sądowym lub egzekucyjnym) oraz restrukturyzację pożyczki niewypowiedzianej (przeterminowanej).
Wniosek o restrukturyzację złożysz szybko i wygodnie w oddziale Kasy Stefczyka.

Jak wypełnić wniosek o restrukturyzację zadłużenia lub renegocjację pożyczki?

Oto co musisz zrobić:

A. Wybierz potrzebny wniosek

  • Wniosek o renegocjację pożyczki, której spłata zaczyna przerastać możliwości finansowe, jednak nadal nie jest przeterminowana (pobierz TUTAJ)
    lub
  • Wniosek o restrukturyzację pożyczki niewypowiedzianej (przeterminowanej) wraz z aktualnymi dokumentami potwierdzającymi wystąpienie okoliczności losowych, które uniemożliwiają dokonywanie wpłat zgodnie z pierwotnym harmonogramem oraz dokumentami potwierdzającymi osiągane dochody (pobierz TUTAJ),
    lub
  • Wniosek o restrukturyzację pożyczki wypowiedzianej (na etapie sądowym lub egzekucyjnym) wraz z dokumentami potwierdzającymi osiągane dochody
    (pobierz TUTAJ).

B. Złóż wniosek

Wydrukuj i prawidłowo wypełnij odpowiedni dla Twojej sytuacji wniosek o zmianę warunków spłaty – renegocjację lub restrukturyzację.
Są one zamieszczone na dole strony. Jeżeli zadłużenie dotyczy kilku pożyczkobiorców, wniosek powinien być wypełniony i podpisany przez każdego z nich.
Wnioski złożone osobno przez każdego z nich też rozpatrzymy. Wszystko dla Twojej wygody!

Przygotowany wniosek/wnioski wraz z załącznikami:

  • złóż w oddziale/ placówce Kasy Stefczyka lub
  • zeskanuj i wyślij na adres restrukturyzacja@kasastefczyka.pl lub
  • wyślij pocztą na adres: Kasa Stefczyka, Dział Windykacji i Restrukturyzacji, ul. Marynarki Polskiej 55C, 80-557 Gdańsk.

Następnie:

C. Poczekaj na kontakt z Kasy Stefczyka

Gdy tylko nasi specjaliści przeanalizują Twoje położenie - napiszemy do Ciebie. Nie ma sytuacji bez wyjścia!

D. Zobacz jakie rozwiązanie mamy dla Ciebie


Bez względu na to, na jakim etapie jesteś ze swoim zadłużeniem – warto rozmawiać!
Ufamy, że poradzisz sobie ze spłatą zadłużenia – pomożemy Ci w tym!

 


Kategorie:

Icon
Icon
Icon
Icon
Icon