Czym jest lokata?

Lokata to świetny sposób na zdeponowanie swoich oszczędności i generowanie z nich zysków. Na czym polega ten mechanizm, jak założyć lokatę i od czego zależy oprocentowanie lokat? Już teraz zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Lokata - co to takiego?

Lokata bankowa to specyficzny rodzaj umowy, na mocy której klient przekazuje swoje środki finansowe wybranej instytucji finansowej. Kwota przekazywana jest oczywiście na określony w dokumentacji czas, a po zakończeniu trwania umowy pieniądze są zwracane wraz z odsetkami, które stanowią Twój zarobek. W pewnym sensie zatem lokata jest odwróconą pożyczką - tylko tym razem klient nie jest pożyczkobiorcą, a pożyczkodawcą. Warto też dodać, że lokaty bankowe są bardzo atrakcyjną konkurencją dla kont oszczędnościowych, głównie dlatego, że w przypadku lokat klienci zwykle mogą liczyć na większe zyski.

Jak działa lokata? Od czego zależy zysk z lokaty?

Lokaty uważane są nie tylko za doskonałe instrumenty do przechowywania oszczędności, ale przy odpowiedzialnym zarządzaniu finansami mogą również służyć do powiększania swojego kapitału. Aby tak jednak było, warto wiedzieć, na czym polega działanie wybranej lokaty. Zysk z lokaty uzależniony jest od kilku czynników, wśród których absolutnie kluczowe jest oprocentowanie lokaty, jak np. oprocentowanie lokat terminowych. Na nie z kolei największy wpływ mają stopy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Polski. Jeśli stopy procentowe są wysokie, oprocentowanie lokaty będzie wyższe, natomiast obniżki stóp procentowych skutkują obniżeniem oprocentowania lokat. Oprócz tego czynnika wpływ na wysokość zysku z lokaty ma przede wszystkim czas jej trwania oraz wysokość wpłaconego kapitału. Im więcej środków wpłacisz na lokatę, tym wyższe będą odsetki, które wypłacisz po ustaniu umowy.

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Dokładny zasób lokat, które możesz założyć, zależy od aktualnej oferty. Zasadniczo jednak wyróżnia się co najmniej kilka typów lokat. Do najpopularniejszych z pewnością należą lokaty terminowe - jak słusznie wskazuje nazwa, są one zakładane na ściśle określany czas, np. na 12 miesięcy. Są także lokaty odnawialne i nieodnawialne - te pierwsze są automatycznie przedłużane po wygaśnięciu umowy. Lokata mobilna to z kolei instrument, który możesz założyć całkowicie zdalnie z pozycji np. smartfona - równie łatwo i szybko zdeponujesz też środki. Oprócz tego wyróżnia się też np. lokaty strukturyzowane, lokaty rentierskie, lokaty walutowe czy lokaty progresywne. Tak różne rodzaje lokat dają Ci pewność, że znajdziesz produkt dopasowany do swoich potrzeb.

Dlaczego warto założyć lokatę?

Jeżeli dysponujesz wolnymi środkami, to założenie lokaty może być jednym z najlepszych sposobów na ich zainwestowanie. Zdeponowanie kapitału na określony czas, co wiąże się z zarobkiem w postaci odsetek, to bardzo bezpieczna i skuteczna metoda na powiększanie swoich oszczędności. Warto jednak zaznaczyć, że lokaty to rozwiązanie dla cierpliwych, bowiem w wielu przypadkach przedwczesne wypłacenie kapitału wiąże się z utratą zarobionych odsetek.

Jak założyć lokatę?

Założenie lokaty jest bardzo proste, a wszelkie formalności są ograniczone do minimum. Możesz zadzwonićna Infolinię , odwiedzić placówkę lub wypełnić specjalny formularz, po czym konsultanci sami do Ciebie zadzwonią.

Zastanawiasz się, jak zacząć oszczędzać? Śpieszymy z pomocą, przedstawiając Ci naszą lokatę!

Lokata to umowa zawierana z bankiem lub spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową polegająca na powierzeniu naszych środków na określony czas w zamian za odsetki. Oferta instytucji finansowych, jeśli chodzi o lokaty, jest bardzo szeroka: są lokaty krótko- lub długoterminowe, lokaty z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Już teraz zapoznaj się z naszym wyborem lokat i załóż najlepszą lokatę dla siebie.


Źródła:

  1. https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-terminowa
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata---co-to-jest,1,1#czy-w-2024-roku-oplaca-sie-zalozyc-lokate-
  3. https://poradnik.ngo.pl/lokaty-bankowe
  4. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/
powrót